Drahé kovy
Stříbrná schránka
Pochází ze soukromé sbírky. Přáním majitelky bylo uvést ji do funkčního stavu a doplnit chybějící rozlámané části. A to pokud možno ze stejné slitiny stříbra.
Účel schránky je zejména v pletení - klubko vlny se do ní vloží a zavěsí na háček a vlna se odebírá skrz mezery dvou uzavřených vyřezávaných polokoulí. Otázkou je praktičnost, protože klubko se snadno mohlo "zakousnout" do vyřezaného dekoru a pak předmět nemá plnohodnotnou funkci. Je pravděpodobné, že chybějící části se "zakousávaly" a během neustálého vyrovnávání se ulomily.
Pás
Jedná se o zdobný pás, který byl součástí těšínského kroje. Kvůli poškození nebylo možné jej vystavit. Celý pás je vyroben ze slitiny stříbra včetně lokálního zlacení, avšak spojovací trny byly vyrobeny ze slitiny mědi. Na pásu chyběl jeden spojovací článek mezi hlavní sponou a pásovým dílem, dále chyběly části řetízků z ověskového systému. Chybějící části byly vyrobeny zlatnickou technologií - tepáním, pájením a tvorbou filigránového drátu. Pro výstavní účely bylo nutné pás adjustovat na čirý stojan z PMMA, aby nedocházelo k poškození konzervačního laku a to zejména z ověskového systému.
Kalich
Kalich je datován do 14.-15. století. Byl objeven během zemních prací na nejmenované ulici v Praze z doby 1.republiky. K mechanickému poškození došlo během výkopových prací a není možné blíže zjistit osud zbývající části podstavce. Nikde není uveden detailní zápis nálezu. Po celou dobu byl gotický kalich posazen na vysoustruženou nohu z bukového dřeva s následným nátěrem, která vykazuje nestabilitu uložení kalichu. Díly nejsou k sobě žádným způsobem připevněny a k nadcházející výstavě bylo nutné předmět připravit. Poté, co byla vyloučena možnost výroby stojanu z čirého PMMA, byla zvolena možnost výroby stojanu ze stříbrného plechu dobovou technologií s tím, že k němu budou části kalichu lepeny pro snadnou reverzibilitu. Ještě před lepením byla provedena kompletní konzervace roztokem reverzibilního laku.